logo

ALKOHOLIZM: POWRÓT DO PICIA A NAWRÓT CHOROBY

2021-02-17 09:22:00

ALKOHOLIZM

Powrót do picia i nawrót choroby

Co to jest nawrót choroby?

Jako nawrót należy traktować powrót do starych, istniejących jeszcze przed podjęciem leczenia, terapii, poprzednich wzorców funkcjonowania (myślenia, odczuwania, przeżywania, zachowania), które mogą, ale nie koniecznie muszą doprowadzić do przerwania abstynencji.

Nawrót nie musi skończyć się zapicie, zażyciem!

Nawrót więc, właściwie i w porę rozpoznany może być informacją dla osoby trzeźwiejącej w których obszarach życia należy wprowadzić zmianę.

 

Nawrót dotyczy zatem wyłącznie osób, które ukończyły pomyślnie przynajmniej podstawowy program podstawowy i stosowały przez dłuższy czas nabyte podczas terapii umiejętności.

Pozostałe przerwania abstynencji (przed i w trakcie terapii) należy traktować jako kontynuację picia lub jako powrót do picia, a nie jako nawrót.

 

Nawrót nigdy nie pojawia się nagle i przypadkowo, zawsze jest to stopniowo postępujący proces. Rozpoczyna się na długo przed rozpoczęciem picia. Wskazuje to, że możliwe jest przerwanie tego procesu i niedopuszczenie do wystąpienia tragicznych w skutkach konsekwencji.

 

Aby przerwać nawrót lub nie dopuścić do niego należy:

- przygotować listę własnych sygnałów ostrzegawczych, specyficznych dla każdego zwiastunów nawrotu.

- poświęcenie czasu, aby regularnie monitorować swój stan i porównywać go z listą sygnałów

- włączyć bliskie, zaufane osoby do pomocy w wychwyceniu niepokojących symptomów, sygnałów ostrzegawczych. Osobie uzależnionej często trudno jest je rozpoznać i zazwyczaj zaprzecza ich istnieniu.

- stworzyć listę konkretnych działań w przypadku pojawienia się któregoś z sygnałów.

- systematycznie dbać o swój rozwój duchowy, doskonalić nowe sposoby życia w trzeźwości, bowiem samo zatrzymanie objawów choroby nie pozwoli na prawidłowy przebieg procesu zdrowienia.

 

© 2023 Jarek Wasilewski - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : FACEBROS.pl