logo

FAS Fetal Alcohol Syndrome

2021-12-02 12:22:00
FAS (Fetal Alcohol Syndrome), AZP (Alkoholowy Zespół Płodowy)
Według wyników badań TNS z 2012 r. 6 proc. kobiet w ciąży deklarowało picie alkoholu; Dwie trzecie ankietowanych mówiło, że podczas wizyty u lekarza nie zostało poinformowanych o szkodliwości alkoholu w trakcie ciąży.
W Polsce z syndromem FAS rodzi się rocznie około 900 dzieci (0,3%)
Alkoholowy zespół płodowy (zespół FAS) to stan występujący u dziecka w wyniku narażenia na alkohol spożywany przez matkę w czasie ciąży. Według statystyk w Polsce na 300 000 urodzeń, aż 1000 dzieci ma FAS. Obecnie na świat przychodzi 10 raz więcej noworodków ze zdiagnozowanym alkoholowym zespołem płodowym niż z zespołem Downa.
Kobieta spożywająca alkohol w czasie ciąży ryzykuje uszkodzenie płodu. Czasami może to powodować problemy psychiczne i fizyczne u dziecka zwane powszechnie zespołem FAS (ang. fetal alcohol syndrome). Może się tak zdarzyć, ponieważ alkohol we krwi matki przenika przez łożysko.
Płód nie ma wykształconych mechanizmów umożliwiających metabolizowanie alkoholu tak dobrze, jak dorosły człowiek. Wobec tego nie zmetabolizowany alkohol może uszkadzać komórki mózgu, rdzenia kręgowego i innych części ciała oraz zakłócać ich rozwój.
Myślę, że żadna matka nie chce swemu dziecku już na starcie zafundować deficytu i nierównych warunków.
Jak to zrobić? Nie pić alkoholu w czasie ciąży!

 

© 2023 Jarek Wasilewski - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : FACEBROS.pl