logo

FAZA MURU

2021-11-18 10:49:00
Osoby, które zdecydowały się na trzeźwienie i tym samym chcą wytrwać w abstynencji, przechodzą przez różne etapy.
Podobnie jak alkoholizm jest długotrwałym procesem, który postępuje i ma swoją dynamikę, tak i zdrowienie to proces, który może niekiedy trwać nawet latami. Każdemu z etapów procesu trzeźwienia towarzyszą charakterystyczne symptomy. Jednym z nich jest tzw. faza muru.
Występuje pomiędzy 46. a 120. dniem. Na tym etapie pojawia się dyskomfort fizyczny i psychiczny i jak sama nazwa wskazuje, nie jest to łatwy czas dla trzeźwiejącego alkoholika.
Trwa od 46 do około 120 dni od zaprzestania picia alkoholu. Jest to okres zbieżny z ukończeniem przez osobę uzależnioną podstawowego programu terapii. Ilość neuroprzekaźników zaczyna się stabilizować, natomiast po uprzedniej ich nadprodukcji, osoba uzależniona może odczuwać to jako ich spadek.
Pomocne w wytrwaniu w trzeźwości są psychoterapia i odwyk w ośrodku leczenia uzależnień. Wiedza, jaka jest przekazywana przez doświadczonych psychoterapeutów sprawia, że pacjenci zaczynają rozumieć, jak przebiega uzależnienie, jakie są jego mechanizmy i w jaki sposób oddziałuje na najbliższych.
Obecnie za najskuteczniejszą formę leczenia alkoholizmu uważa się terapie stacjonarne (zamknięte). 24-godzinny kontakt z pacjentem oraz możliwość całkowitego odcięcia się od bodźców zewnętrznych pozwala na lepszą kontrolę nad procesem zdrowienia i stwarza większą szansę na wyjście z nałogu.
 

© 2024 Jarek Wasilewski - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : FACEBROS.pl