logo

FAZA PRZYSTOSOWAWCZA - ALKOHOLIZM

2022-09-08 10:38:00
FAZA PRZYSTOSOWAWCZA
Jej początek najczęściej przypada na 4-5 miesiąc abstynencji i może trwać od dwóch do kilku miesięcy.
Faza ta charakteryzuje się tym, że po emocjach fazy MURU wraca zadowolenie z trzeźwienia, jest więcej spokoju i radości lecz nie jest to już stan euforii podobny do tego w fazie miodowej, a raczej bliższy stabilności oraz realnemu odczuwaniu zadowolenia z trzeźwego życia.
Nie jest to jednak takie piękne i kolorowe, aby osoba uzależniona mogła sobie zacząć żyć spokojnie i przestać zajmować się swoim uzależnieniem, by przestać koncentrować na nim oraz doświadczać jego konsekwencji.
- W mózgu zachodzą kolejne zmiany, które mają na celu dalszą stabilizację.
Osoba uzależniona od alkoholu zaczyna przyzwyczajać się do nowo powstałych zmian przez kolejne miesiące trzeźwości.
- Następuje stabilizacja w obaszarze emocji, nie ma już tak wysokiej amplitudy wychyleń – osoba trzeźwiejąca nie reaguje już tak mocno i skrajnie na sytuacje, które go spotykają lub na myśli o tym co czeka ją w przyszłości.
- Zaczyna w sposób realny oceniać sytuację, w której się znajduje, sam wychodzi z inicjatywą poszukiwania najlepszych rozwiązań dla swojej obecnej sytuacji, przestaje szukać wymówek dla swojego dotychczasowego picia.
- Równowaga i stabilizacja powoli pozwalają mu czuć, że odzyskuje kontrolę nad własnym życiem, choć jeszcze wiele pracy przed nim.
Dzięki takim zmianom może kontynuować leczenie, które jest bardzo ważne dla pełnego wyzdrowienia.

© 2023 Jarek Wasilewski - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : FACEBROS.pl