logo

Stres.... a uzależnienie cd.

2021-02-11 11:59:00

STRES A UZALEŻNIENIE
W momencie kiedy stres spowodowany różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi utrzymuje się przez długi czas, a osoba nim dosięgnięta traci poczucie kontroli nad sytuacją, wówczas rzeczą naturalną jest, że musi ona odreagować. Często w taki właśnie sposób ludzie popadają w uzależnienia.
Jedną z istotnych przyczyn podawanych jako powód powrotu do uzależnienia jest właśnie nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, ciągłe napięcie i pojawiająca się wtedy chęć ulgi przez napicie się.
Co zrobić, aby nie dać się zamknąć w pułapkę uzależnień spowodowaną stresem?
Odreagowywanie stresu jest bardzo korzystne dla organizmu.
Nie możemy bowiem zbyt długo nosić w sobie piętna stresu gdyż wpływa on negatywnie nie tylko na naszą psychikę i zdrowie fizyczne. Zaczynają się kłopoty z układem krwionośnym, oddechowym, nerwowym itd. Jeśli osoba w racjonalny sposób próbuje sobie poradzić ze stresem, to wszystko jest w porządku.
Bardzo dobrymi metodami walki ze stresem są:
- modlitwa i medytacja
- ćwiczenia oddechowe,
- słuchanie muzyki relaksacyjnej,
- uprawianie sportu,
- jazda na rowerze,
- spacery,
- kontakt z naturą,
- aromaterapia – stymulowanie się zapachami,
- wyjazdy za miasto,
- kontakty z bliskimi,
- hobby
Kiedy odreagowywanie przekształca się w uzależnienie
Problem się zaczyna, kiedy te metody stają zbyt kosztowne, czasochłonne i nie dają efektu natychmiastowo. Bo możemy sobie wyobrazić, że aby poczuć się zupełnie zrelaksowanym podczas spaceru lub ćwiczeń oddechowych, potrzeba kilku takich praktyk, a potrzeba ich powtarzania jest niezwykle ważna. To czasem budzi opór osób, które w szybki sposób muszą odreagować trudny dzień w pracy, ciężką rozmowę z nauczycielem dziecka lub cokolwiek innego. I dlatego też ludzie coraz częściej sięgają po alkohol, papierosy, narkotyki, napoje energetyzujące itp.
Sięganie po tego typu używki daje złudzenie natychmiastowej poprawy nastroju. I często słyszmy :”muszę się napić-miałem ciężki dzień”. To jednak nie jest dobre rozwiązywanie swoich kłopotów. Stan euforii, który występuje po zażywaniu substancji psychoaktywnych, daje poczucie kontroli nad swoim złym i negatywnym nastrojem. Możemy szybko go zneutralizować, szukamy tylko odpowiednich bodźców i…już.
Niestety to tylko iluzoryczne poczucie i każdy, kto jest uzależniony i chce zerwać z nałogiem, zdaje sobie z tego sprawę. Od momentu, kiedy mamy nad czymś kontrolę, a stanem uzależnienia jest bardzo cienka granica i niestety wiele osób nie definiuje tego jako problem, tłumacząc, że zawsze mogą zerwać z tym. Tylko nie chcą…Uzależnienie to nie jest tylko i wyłącznie codzienne picie alkoholu, palenie paczki papierosów każdego dnia czy zażywanie narkotyków kilka razy w tygodniu.

© 2024 Jarek Wasilewski - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : FACEBROS.pl