logo

TRZEŹWE ŻYCIE - "PO JEDNYM DNIU'

2021-05-06 10:31:00
Trzeźwe życie - „po jednym dniu”.
W kolejnych odcinkach będę chciał przedstawić państwu kilka maksym, podstawowych zasad pomocnych w terapii osób uzależnionych.
Jeśli ktoś zdecydował się na trzeźwienie warto zrozumieć, że zdrowienie to proces długotrwały, wieloetapowy. To bardziej maraton niż sprint, to nauka życia na trzeźwo. Nie zawsze widać szybkie efekty, natychmiastową zmianę. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Zasady, które podam w najbliższych odcinkach mogą okazać się pomocne w osiągnięciu równowagi, balansu i złapaniu właściwej perspektywy.
A dzisiaj zasada „po jednym dniu” inaczej brzmi ona „zatroszcz się o dzień dzisiejszy a dzień jutrzejszy sam się o siebie zatroszczy”.
To dwie pokrewne maksymy. Ich celem jest podzielenie czasu na mniejsze odcinki. Mniejsze, zarazem łatwiejsze do ogarnięcia. Osoby uzależnione od alkoholu, od substancji psychoaktywnych i od zachowań, które zdecydowały się na terapię często popełniają ten sam błąd.
Chcą za dużo osiągnąć naraz. Czy brzmi to znajomo dla ciebie?
Nie potrafią przestać myśleć o wszystkich problemach czekających na rozwiązanie i o tym co jeszcze mają do zrobienia. Bardzo często nie doceniają czasu jaki potrzeba poświęcić na to, by się zmienić, przeceniają natomiast poczynione postępy. To nie do końca właściwa ocena czasu oraz koncentracja na przyszłości zamiast na teraźniejszości zazwyczaj prowadzi do frustracji i może spowodować nawrót. Zniecierpliwienie faktem, że terapia tyle trwa jest jednym z powodów przerywania leczenia, ale ponieważ żyć można tylko w czasie teraźniejszym maksymy dotyczące czasu kładące nacisk na konieczność wprowadzenia etycznego, obyczajnego życia w każdej godzinie, każdego dnia zmniejszają lęk i ułatwiają realizację celów.

Pomóc może nam wywodząca się z Japonii „filozofia i metoda kaizen”
„Kaizen” to w tłumaczeniu na język polski poprawa, zmiana na lepsze, polepszenie. Oznacza ono japońską filozofię biznesową polegającą na ustawicznym poprawianiu i ulepszaniu procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach.
Celem takiego postępowania jest skrócenie czasu realizacji procesu, poprawa jakości wytwarzanych produktów, dostosowywanie technicznych elementów systemu, redukcja kosztów, poprawa ergonomii stanowisk roboczych oraz tworzenie kryteriów oceny i nagradzania.
Metoda kaizen
Kaizen często nazywa się metodą małych kroków. Dokonywanie zmian poprzez małe ulepszenia korzystnie wpływają na działalność przedsiębiorstwa, atmosferę w pracy i poczucie sprawstwa pracowników. Nad małymi krokami mamy kontrolę, dzięki czemu możemy być bardziej pewni siebie i stopniowo przechodzić do bardziej wymagających wyzwań.
Na koniec aspekt duchowy dotyczący czasu i fragment Biblii:
Psalm 90 werset 12 brzmi: „Naucz nas liczyć dni i abyśmy posiedli mądre serca.”
Matematyczny aspekt mądrości polega na uznaniu wartości upływającego czasu, jego bezsprzecznej przemijalności i bezpowrotnej utracie. Każda sekunda, minuta, godzina, dzień mają znaczenie, więc nadajmy im wartość. Są darem od Boga dla nas. Doceńmy czas potrzebny do osiągnięcie celu. Usain Bolt ośmiokrotny mistrz olimpijski, jedenastokrotny mistrz świata zdobywając najwyższe trofea spędził na bieżni w sumie, najwyżej kilka minut. Przygotowania do tych biegów trwały setki godzin. Droga jest równie ważna, a czasem ważniejsza niż cel. To ona nas kształtuje. Osiągnięcie celu jest sprawdzianem, czy byliśmy na niego gotowi. W drodze jesteśmy zawsze, cel bywa osiągany, a splendor trwa krótko. Pokochaj drogę!

© 2023 Jarek Wasilewski - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : FACEBROS.pl