logo

ZESPÓŁ ABSTYNENCYJNY - ALKOHOLIZM

2021-03-03 09:27:00
Zespół Abstynencyjny
Gdy osoby uzależnione przerywają ciąg picia (zażywania) i rozpoczynają abstynencję lub w znacznym stopniu obniżają ilość spożywanego alkoholu doświadczają wystąpienia zespołu abstynencyjnego, objawiającego się szeregiem zaburzeń somatycznych i psychicznych, bardzo nieprzyjemnych dla chorego, a niekiedy zagrażających jego życiu.
Cierpienie, które pojawia się, gdy osoba uzależniona przestaje pić lub zażywać nazywamy zespołem abstynencyjnym.
Ma ono charakter fizyczny, psychiczny i społeczny.
Cierpienie, dyskomfort spowodowane jest częściowo przez zaburzenia fizyczne i zapotrzebowanie organizmu na substancję, od której jest on uzależniony (głód alkoholowy). Wynika także z psychicznej reakcji na utratę podstawowego sposobu radzenia sobie z życiem, to jest zażywania uzależniającego środka.. Cierpienie to ma także charakter społeczny i wynika z nagłego porzucenia stylu życia skoncentrowanego na uzależnieniu.
Przebieg zespołu
U osób odstawiających alkohol przebieg zespołu absencyjnego może być bardzo różny. Pierwsze symptomy pojawiają się przeważnie w ciągu 24 do 48 godzin od przyjęcia ostatniej dawki alkoholu. Ze względu na rodzaj i intensywność objawów, jakie zostają rozpoznane u chorego, zespół abstynencyjny dzieli się na niepowikłany i powikłany. W przypadku tego pierwszego występują przynajmniej trzy z poniższych symptomów:
-wymioty i nudności,
-podwyższenie ciśnienia krwi,
-bóle i zawroty głowy,
-problemy ze snem (bezsenność, koszmary),
-drżenie rąk i/lub powiek,
-nadpobudliwość psychoruchowa,
-obniżenie nastroju.
Niepowikłana forma zespołu występuje przeważnie u osób będących w początkowych fazach alkoholizmu, wszystkie objawy ustępują przeważnie po upływie 2-3 dni.
Zespół abstynencyjny powikłany
W przypadku osób, które chronicznie nadużywały alkoholu, nie doprowadzając do wytrzeźwienia, zespół odstawienny może mieć znacznie poważniejsze, niebezpieczne dla życia objawy. Poza niektórymi symptomami typowymi dla przebiegu niepowikłanego, powikłana forma zespołu charakteryzuje się też wystąpieniem groźnych komplikacji, m.in. padaczki alkoholowej i delirium tremens.
Fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego występują w dwóch fazach. Pierwszą nazywamy ostrym zespołem abstynencyjnym i trwa ona od trzech do dziesięciu dni. Kiedyś sądzono, że cierpienie związane z odstawieniem alkoholu czy narkotyków mija po kilku dniach. Jednakże dzisiejsze badania pokazują, że zespół abstynencyjny jest procesem długofalowym i może się utrzymywać przez miesiące a nawet lata w trakcie abstynencji. Ten długotrwały proces nazywamy PZA przewlekłym zespołem abstynencyjnym.
 

© 2024 Jarek Wasilewski - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : FACEBROS.pl